Podpora rádců na středisku a okrese

• Kategorie: Udržitelnost a výchova
Jiří Fejt (Jirka)

Jsem členem Junáka od roku 1998, po zkušenostech s vedením oddílů vlčat a skautů jsem nyní vedoucím našeho střediska Polaris. Zároveň působím jako lektor na rádcovských a čekatelských kurzech pořádaných našim střediskem, dále působím jako lektor na workshopech k družinovému systému a pomáhám s přípravou celostátní vzdělávací akce Trignis.

Základní výchovnou jednotkou jsou skautské družiny. Jejich přínosem není organizační zjednodušení práce s dětmi, ale přirozeně přináší do oddílu spolupráci v menších skupinách. Pro děti se otvírá možnost zapojení do chodu oddílu, přebírání odpovědnosti za drobné úkoly a participace na programu, což vede k samostatnosti a dává prostor i jednotlivci individuálně vyniknout. Nic z toho by ale nebylo možné bez schopného rádce, který nutně potřebuje podporu dospělého průvodce. Právě v tomto bodě může středisko spojit své síly a podpořit družinový systém v oddílech. Výchova a vzdělávání rádců se nemusí odehrávat jen v oddílech a nebo na vzdálených rádcovských kurzech. Pojďme si společně popovídat jaké nástroje můžeme použít při podpoře rádců na úrovni střediska. Přinesou vám typy, jak konkrétně podpořit rádce ve vašem středisku, jak uspořádat rádcovské setkání nebo proč si troufnout i na rádcovský kurz. Osobní investice do rádců se vyplatí, protože dobrý rádce pak bude i dobrým vedoucím. Nástupnictví začíná už u rádců, a proto je důležité ho podpořit.