Jak na rizika a krizové situace ve skautské činnosti

• Kategorie: Fungující tým
Barbora Trojak (Brambůrka)

Celý svůj profesní život se věnuji práci v rámci neziskového sektoru. Například tvorbě osvětových kampaní, advokační činnosti, projektovému řízení, globálnímu rozvojovému vzdělávání, PR a komunikaci. Skautovala jsem v dívčím oddíle v Brně, vedla jsem družiny světlušek i skautek, působila ve vedení oddílu a snažila se rozpohybovat roverský kmen ve středisku Axinit. Tři roky jsem se také věnovala skautské charitativní sbírce Kapka, dělala jí v Brně PR a organizovala doprovodný program. Nyní už šestým rokem pracuji jako skautská tisková mluvčí a starám se o dobré jméno skautingu. Věnuji se také tématům bezpečnosti, duševního zdraví a skautské služby společnosti. Vařím na ČLK Hrádek.

Ze své podstaty je skauting do určité míry riziková záležitost a může přinášet nečekané i náročné situace. Jako vedoucí na to musíme být připraveni a musíme vždy pečlivě zvažovat, jaký je poměr mezi rizikem a přínosem programu, který pro kluky a holky připravujeme. Během workshopu si na modelových příkladech ukážeme, jak vznikají nebezpečné a krizové situace a z čeho většinou vyrůstají. Naučíme se přemýšlet o plánování programu z hlediska řízení rizik a zároveň si povíme, jak reagovat na případné krizové situace.