Co je to udržitelnost a jak souvisí se skauty?

• Kategorie: Seberozvojový program
  • Kapacita: Neomezená
Marek Vácha (Béďa)

Členem Junáka jsem od roku 1999, kdy jsem nastoupil do Skautského střediska 24 Sever Praha. Nejdříve jako rádce vlčat, později jako vůdce smečky i jako výchovný zpravodaj či zásobovač na táborech, jsem pomáhal s chodem oddílu. Nyní skautské principy prosazuji ve své profesi zaměřené na udržitelný rozvoj, ať už v cestovním ruchu, komunikaci či médiích.

Naše země nevzkvétá. Celosvětové společenství se sice již řadu let snaží odvrátit ty nejhorší dopady naší civilizace nejen na přírodu, jíž jsme součástí, nýbrž i na kvalitu života každého nás, avšak nepříliš úspěšně. V průběhu sedmi let po konferenci v Paříži emise skleníkových plynů nadále rostou. Globální teplota se od předindustriální éry zvýšila o 1,1 stupně Celsia a klima se již dramaticky mění. Zvýšení o dalších 0,4 stupně Celsia (do limitních 1,5) dosáhneme v průběhu příštích deseti let. Současně vymírají celé živočišné i rostlinné druhy. K tomu válka na Ukrajině a narušení globálních potravinových řetězců ohrožují stamiliony nejzranitelnější lidí. Humanitární, ekologická a klimatická krize tak ohrožují naší současnou i budoucí prosperitu. Přesto všechno jsme svědky bezprecedentních mezinárodních i lokálních politik, nařízení i opatření, jež mají za cíl stabilizovat a uzdravit současný vývoj naší společnosti. Nadějí proto zůstává naše odhodlání: „... zanechat tento svět o trochu lepším, než jaký byl, když jsme na něj přišli,“ jak slavně pronesl Sir Robert Baden-Powell. Jeho slova snad nikdy nebyla pro skauty a skautky aktuálnější.

Úvodní diskuze přinese faktický, jasně srozumitelný a objektivní pohled na problematiku udržitelného rozvoje ve vztahu ke skautskému hnutí, a to pod patronací Marka Váchy, Bédi, ze skautského střediska 24 Sever Praha, který se udržitelností v neziskovém i podnikatelském prostředí zabývá již několik let. Představí aktuální postoje české veřejnosti ke změnám klimatu, potažmo udržitelnosti. Nabídne materiály pro vzdělávání vedoucích středisek i jejich členy.